Üniversite Öğrencisi, Çin Kısıtlamaları Arasında Tibetçe Öğrettiği İçin Gözaltına Alındı

Tibet Watch'a göre, bir üniversite öğrencisinin bu ayın başlarında Chamdo'da Tibetlilere ders verdiği için tutuklandığı ve daha sonra görülmediği bildirildi.

28 Şubat 2022 10:00 Gündem
Üniversite Öğrencisi, Çin Kısıtlamaları Arasında Tibetçe Öğrettiği İçin Gözaltına Alındı

Özellikle, Çinli yetkililer Tibet'in birçok bölgesinde çocukların okullarının dışında devam ettiği 'resmi olmayan' Tibet dili sınıflarını yasakladı.

Radio Free Asia'nın bir kaynağa dayandırdığı habere göre, yetkililer ayrıca hükümetin emrini ihlal eden herkesin 'ciddi yasal sonuçlar ve cezayla' karşı karşıya kalacağı konusunda uyardı.

Kaynak, "Hiçbir kişi veya kuruluşun, okulların kapalı olduğu kış tatillerinde Tibet dilini öğretmek için gayri resmi kurslar veya atölyeler düzenlemesine izin verilmez. Bu, Tibet dilini ortadan kaldırma girişimidir."

Phayul, Riwoche ülkesindeki Yamda köyünden gelen Choedon'un 13 Şubat'ta gözaltına alındığını bildirdi. Phayul'un aktardığına göre, ailesine göre, köydeki kış tatili sırasındaki dil dersleri onun gözaltına alınmasıyla sonuçlanmış olabilir.

Tibet Watch'un kaynaklarından alıntı yapan Phayul, genç öğrencinin sabıka kaydı olmadığını bildirdi. "Choedon, Çinli yetkililer tarafından tutuklandı ancak herhangi bir suç işlemedi ve herhangi bir sabıka kaydı da yok. Tutuklanıp ortadan kaybolmasının üzerinden beş günden fazla zaman geçtiği için ailesi onun güvenliğinden endişe duyuyor ancak nerede olduğuna dair hiçbir ipucu yok. tutuluyor ya da koşulları" diye ekledi Phayul.

Şu anda Chengdu'daki Southwest Minzu Üniversitesi'nde kayıtlı olduğunu söyledi.

Choedon'un ani tutuklanması, Çin hükümetinin süregelen kısıtlayıcı dil politikaları dayatmasının ortasında gerçekleşti. Geçen yıl Eylül ayında, Çin hükümeti Tibetçe'deki tüm okul ders kitaplarını Çince dil materyalleriyle değiştiren ve tüm okullara Çince'yi resmi eğitim dili yapma talimatı veren zaten önyargılı bir politikayı yoğunlaştırdı.

Yetkililer, geçen yıl Haziran ayında kapanmak zorunda kalan Darlak İlçesindeki Sengdruk Taktse ortaokulu gibi çocuklara Tibet dilini öğreten manastır okullarını çökertti.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet