Ukrayna, elektrik şebekesine Rus siber saldırısını engellediğini söyledi

Ukrayna Salı günü yaptığı açıklamada, Rus bilgisayar korsanlarının geçen hafta bir siber saldırı ile elektrik şebekesine zarar verme girişimini engellediğini söyledi.

13 Nisan 2022 23:00 Gündem
Ukrayna, elektrik şebekesine Rus siber saldırısını engellediğini söyledi

Hükümet sözcüsü Victor Zhora, "Bu bir askeri bilgisayar korsanlığı ekibi" dedi. "Amaçları, elektrik trafo merkezleri de dahil olmak üzere bir dizi tesisi devre dışı bırakmaktı."

"Başarılı olmadılar ve araştırıyoruz."

Kiev, saldırıdan araştırmacılar tarafından "Kum kurdu" olarak adlandırılan ve daha önce Rusya'ya atfedilen siber saldırılarla bağlantılı bir grubu sorumlu tuttu. Zhora, saldırının büyük olasılıkla doğu Ukrayna'daki Rus askeri faaliyetlerini desteklemek için gerçekleştirildiğini söyledi.

Rus yetkililere Salı günü yorum için hemen ulaşılamadı. Moskova, Ukrayna'ya siber saldırılar düzenlediği yönündeki suçlamaları sürekli olarak reddetti.

Ukrayna Bilgisayar Acil Müdahale Ekibi (CERT-UA) yaptığı açıklamada, bilgisayar korsanlarının Ukrayna'da CERT-UA'nın tanımlamadığı bir enerji şirketine ait yüksek voltajlı trafo merkezlerini kontrol eden bilgisayarları hedef aldığını söyledi.

Bilgisayar korsanları, geçen Cuma akşamı trafo merkezlerini kapatma ve altyapıya zarar verme planını içeren ikinci saldırıdan önce, ilk olarak en geç Şubat ayında elektrik şebekesini tehlikeye atarak iki dalga halinde saldırdı.

Ukrayna saldırının gerçekleşmesini engellemeyi başardı ve şebekede herhangi bir hasar olmadı.

Saldırıyı engellemek için Ukrayna ile birlikte çalıştığını söyleyen Slovak siber güvenlik firması ESET, kötü amaçlı yazılımı 2016 yılında Kiev'de elektrik kesintilerine neden olan bir programın yükseltilmiş versiyonu olarak nitelendirdi.

Kötü amaçlı yazılımın bir parçası, "gücü kesmek için" enerji sağlayıcısındaki bilgisayar ağlarını ele geçirmek üzere tasarlanmıştır; ikinci bir program, gücü tekrar çevrimiçi hale getirmek için yapılan girişimleri yavaşlatmak için verileri silmek üzere dağıtılmıştır.

ABD siber güvenlik firması Mandiant'tan John Hultquist, "Kum kurdu, ciddi operasyonlar yapabilen bir apeks avcısıdır, ancak yanılmaz değildir." Dedi.

"Ukrayna'daki saldırıların ılımlı olmasının nedenlerinden birinin, oradaki savunucuların çok agresif ve Rus aktörlere karşı çok iyi karşı karşıya gelmeleri olduğu giderek daha açık hale geliyor."

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet