Ukrayna ekonomisi, Rus işgali nedeniyle 2022'de yüzde 40 daralabilir

Ukrayna ekonomi bakanlığı, ülke ekonomisinin bu yılın ilk çeyreğinde Rusya'nın işgali nedeniyle yıllık bazda yüzde 16 küçüldüğünü söyledi.

03 Nisan 2022 10:00 Gündem
Ukrayna ekonomisi, Rus işgali nedeniyle 2022'de yüzde 40 daralabilir

Ön tahminlere atıfta bulunarak, Ukrayna ekonomisinin 2022'de yüzde 40 daralabileceğini de öngördü.

Açıklamada, "Uzaktan çalışmanın imkansız olduğu alanlar en çok zarar gördü" dedi.

Savaş kampanyası, Ukrayna ekonomisini derinden sarstı. Ülkenin Kiev'deki merkez bankasını dolar ve euro rezervini korumak için Grivnası para biriminin değiştirilebilirliğini sınırlamaya zorladı.

27 AB ülkesindeki bankalar, Avrupa Birliği'ne giren milyonlarca mülteciden Grivnası kabul etme konusunda isteksiz davrandılar. Kiev'deki merkez bankasının işlemi reddetmesinden korkuyorlar.

Avrupa Birliği istatistik ajansı Eurostat, Ukrayna'daki savaşın neden olduğu sarsıcı enerji faturaları ve kesintilerin, avro bölgesindeki tüketici fiyatlarının yüzde 7,5'lik yeni bir rekorla yükselmesine neden olduğunu söyledi.

Avrupa, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali üzerine yaşadığı gerilimler nedeniyle kendisini bir petrol ve gaz krizinin içinde buldu.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) başkanı Christine Lagarde, uzun süreli Ukrayna ihtilafının enerji fiyatlarını ve yaşam maliyetlerini sarmal bir şekilde tutacağı ve Covid sonrası toparlanmayı mahvedeceği konusunda uyardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Rus kuvvetlerinin Kiev'in hemen dışındaki kasabalar da dahil olmak üzere kuzeyden çekilirken "tam bir felaket" bıraktığını söyledi.

“Bütün bölgeyi madencilik yapıyorlar, madencilik evleri, madencilik ekipmanları, hatta öldürülen insanların cesetleri” dedi.

Zelensky, "İlerliyoruz, dikkatli ilerliyoruz" diye ekledi, ancak Ukrayna cumhurbaşkanı, Rus birlikleri "yeni güçlü darbeler için hazırlanırken" doğudaki durumun "son derece zor" olduğunu söyledi.

Ukrayna kuvvetlerine ek 300 milyon dolarlık askeri teçhizat ABD Savunma Bakanlığı tarafından sağlanacak. Pentagon basın sekreteri John Kirby yaptığı açıklamada, yeni paketin Ukrayna'ya "yeni yetenekler sağlamak için bir sözleşme sürecinin başlangıcını temsil ettiğini" söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet