Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak: Asgari Ücretten Memnun Değiliz

8 bin 506 liralık asgari ücret, işçiler arasında tatminsizliğe neden oldu. Asgari ücretin belirlenmesi sürecinde emek tarafı adına görüşmeleri yürüten Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak, açıklanan asgari ücret rakamından dolayı memnun kalmadıklarını söyledi. Masada herkesin canını yakan vergi oranlarında da değişiklik istediklerini kaydeden Kavlak, "Adil bir vergi düzeni gelene kadar her kapıyı çalacağız, bu da yetmezse sizleri meydanlara çağıracağız" dedi.

29 Aralık 2022 21:14 Gündem
Türk-İş Genel Sekreteri Pevrul Kavlak: Asgari Ücretten Memnun Değiliz

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 8 bin 506 lira olarak açıklanan yeni asgari ücretin açlık sınırının altında olması emekçilerin öfkesine sebep oldu. Türk-İş Genel Sekreteri ve Türk Metal Sendikası Genel Başkanı Pevrul Kavlak, sendikasının Eskişehir Şubesi Olağan Genel Kurulu'nda açıklamalarda bulundu. Açıklanan 8 bin 506 liralık asgari ücret rakamının içlerine sinmediğini belirten Kavlak, bu yıl komisyondaki görüşmeleri Türk-İş adına kendisinin gerçekleştirdiğini ifade etti.

'DERDE DERMAN OLMAYAN RAKAMIN ALTINA İMZA ATMADIK'

Türk-İş'in asgari ücrete ilişkin düzenlediği basın toplantısındaki açıklamalarını hatırlatan Kavlak, şunları söyledi:

Son dönemde gerçekleştirdiğimiz şube genel kurullarında bir şey söylemiştim. Demiştim ki biz asgari ücretin insan onuruna yaraşır bir düzeyde olması için elimizden geleni yapacağız. İçimize sinen bir rakam olursa kararı imzalayacağız. Olmazsa, hiç kuşkunuz olmasın o masadan kalkacağız. İşte değerli arkadaşlarım, gelinen durumda o rakam bizim içimize sinmedi. Biz de işçi sınıfına, asgari ücretlilere, umutlarını bize bağlamış, alın terini bize emanet etmiş milyonların omuzumuza yüklediği sorumluluğa uyarak o masadan kalktık. Emekçilerin derdine derman olmayan, onları yoksullukla buluşturan böyle bir rakamın altına imza atmadık.

'HER GEÇEN YIL BİZİM ÜCRETLERİMİZDEN EKSİLİYOR'

Masada herkesin canını yakan, canından bezdiren vergi oranları ile ilgili değişiklik de talep ettiklerini kaydeden Kavlak, "Bu adaletsizliği giderin, yeter artık canımıza tak etti' dedik. Bugün Türkiye'de ücretli çalışanlar üzerinde ağır vergi yükü var. Yılın başında aldığımız net ücret, vergi kesintileri nedeni ile ilerleyen aylarda giderek azalıyor. Her geçen yıl bizim ücretlerimizden eksiliyor. Eskiden ücretliler sabit gelirli olarak anılırdı. Bugün bu vergi sistemi ile artık biz azalan gelirliyiz." diye konuştu.

'ADİL BİR VERGİ DÜZENİ GELENE KADAR HER KAPIYI ÇALACAĞIZ'

Adil bir vergi sistemi, vergi oranlarında ve gelir vergisi tarifelerinde emekçiler lehine bir düzenleme istediklerini vurgulayan Kavlak şöyle devam etti:

İşte o masada bunların mücadelesini vermeye gayret ettik. Konuyu kamuoyunun gündemine taşıdık. O da yetmedi Türk-İş olarak bu konuda düzenleme yapılmasını talep eden bir mektup kaleme aldık. Tüm siyasi parti liderlerine, TBMM'ye, Plan Bütçe Komisyonu'na, ilgili herkese gönderdik. Bu çabalarımız bununla sınırlı kalmayacak, bunu herkes bilsin. Adil bir vergi düzeni gelene kadar her kapıyı çalacağız, ilgili herkese gideceğiz. Ne gerekiyorsa yapacağız. Bunlar da yetmezse ne yapacağız biliyor musunuz? Sizi meydanlara çağıracağız. İki gün önce, bir televizyon kanalında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yaptığı açıklamada, bu konu ile ilgili olarak işçilerin lehine bir çalışma yapılacağını söyledi. Biz bu konunun takipçisi olmaya devam edeceğiz. Ve bu konuda kendisine her türlü desteği de vereceğiz. Eskişehir'den, buradan ilan ediyorum. Yeter ki biz yılın başında ocak ayında aldığımızı aralıkta da alalım. Ücret kaybına sebep olmasın."

'YOL SENDİKALI OLMAKTAN, HAKÇA PAYLAŞMAKTAN GEÇİYOR'

Emek örgütleri olarak adil bir bölüşüm, hakça bir paylaşım için var olduklarını dile getiren Kavlak, sözlerini şöyle noktaladı:

"Bizim gerçeğimiz bir yandan ülkemizin büyümesi, güçlenmesi, ilerlemesi, bacaların tütmesi, çarkların dönmesi olduğu kadar barış içinde huzurlu ve mutlu insanların yaşadığı bir Türkiye'de birlikte üretmek, birlikte kazanmak umududur. Bunun yolu da örgütlü olmaktan, sendikalı olmaktan, özgür toplu pazarlık sistemi içinde üretmekten, hakça paylaşmaktan geçmektedir."

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet