Trump hor görüldü, soruşturmaya uyana kadar günde 14 bin dolar para cezasına çarptırıldı

25 Nisan Pazartesi günü New York'ta bir yargıç, eski başkan Donald Trump'ı, eyalet başsavcılığının ticari uygulamalarına ilişkin hukuk soruşturmasında celp edilen belgeleri sunmadığı için mahkemeye saygısızlıkla tutukladı ve Trump'ın 10.000 ABD Doları para cezasına çarptırılmasına karar verdi. (S$14.000) uygun olana kadar günlük.

27 Nisan 2022 10:00 Gündem
Trump hor görüldü, soruşturmaya uyana kadar günde 14 bin dolar para cezasına çarptırıldı

Trump, Eyalet Başsavcısı Letitia James'in mahkeme celbini iptal etme teklifini kaybetti ve daha sonra mahkeme emriyle 3 Mart'a kadar olan ve daha sonra avukatlarının talebi üzerine 31 Mart'a kadar uzatılan tüm belgeleri sunamadı.

Yargıç Arthur Engoron, yargıcın materyalleri teslim etmek için "tekrarlanan başarısızlıklar" olarak adlandırdığı ve Trump'ın yanıt veren belgeler için tam bir arama yaptığının net olmadığı için bir hor görme bulgusunun uygun olduğuna karar verdi.

Yargıç, Trump'ın kendisi mahkeme salonunda olmamasına rağmen, "Bay Trump ... işinizi ciddiye aldığınızı biliyorum ve ben de benimkini ciddiye alıyorum. Bu vesileyle sizi hukuka aykırı buluyorum," dedi.

Avukatı Alina Habba, Trump'ın saygısızlık kararına itiraz etme niyetinde olduğunu söyledi. Habba yaptığı açıklamada, "Mahkemenin kararına saygıyla katılmıyoruz." Dedi.

Davaya dahil olmayan New Yorklu bir avukat olan Sarah Krissoff'a göre, Trump para cezasını ödemezse hapse atılabilir, ancak böyle bir senaryonun olası olmadığını ve yargıcın ceza miktarını artırmak gibi başka çareleri tercih edebileceğini söyledi. iyi.

James, eski başkanın New York City merkezli aile şirketi olan Trump Organisation'ın uygun krediler ve vergi indirimleri elde etmek için gayrimenkullerinin değerlerini yanlış beyan edip etmediğini araştırıyor.

Üç yıldan fazla bir süredir devam eden soruşturmanın, şirketin on yıldan fazla bir süredir finansal tablolarında yanıltıcı varlık değerlemeleri içerdiğine dair "önemli kanıtlar" bulduğunu söyledi.

James Pazartesi günü yaptığı açıklamada, "Bugünkü karar açıkça ortaya koyuyor: Hiç kimse yasaların üzerinde değil" dedi.

Bir Cumhuriyetçi olan Trump, görevi kötüye kullanmayı reddediyor ve soruşturmayı siyasi güdümlü olarak nitelendiriyor. James bir Demokrat.

Başsavcı, Trump Organizasyonunun Trump markasının yanı sıra New York ve İskoçya'daki golf kulüpleri ve Midtown Manhattan'daki Trump Tower'daki Trump'ın kendi çatı katı dairesi gibi mülklere nasıl değer verdiğini sorguladı.

Yine Pazartesi günü Engoron, James'in ofisinden emlak şirketi Cushman & Wakefield'i belirli mahkeme celplerine uymaya zorlaması için bir hareket kabul etti. Cushman, birkaç Trump Organizasyon mülkü için değerlendirmeler yaptı.

Trump ve iki yetişkin çocuğu Ivanka ve Donald Jr. da mahkemeye çağrıldı ve başsavcıya ifade vermeleri emredildi. İfade için temyiz bekleniyor.

Ceza değil zorlama

Başsavcılığın özel hukuk danışmanı Andrew Amer, duruşma sırasında günde 10.000 ABD Doları para cezasının Trump'ı cezalandırmak değil, mahkeme celbine uymaya zorlamak için olduğunu söyledi.

Habba yargıca, Trump'ın mahkeme celbine gerçekten uyduğunu, ancak James'in talebine yanıt veren herhangi bir belgesi olmadığını söyledi. Engoron, mahkeme celbine uymak için Trump'ın kayıtlarını araştırması hakkında ayrıntılı bir yeminli beyan sunması gerektiğini söyledi.

Şu anda avukatlık yapan eski bir California yargıcı olan Halim Dhanidina, böyle bir yeminli ifadenin Trump'ın ekibinin belgeler için titiz bir araştırma yürüttüğünü göstermesi gerektiğini söyledi.

Dhanidina, "Mahkeme bunun için sadece birinin sözünü almayacak," dedi.

Trump Organisation'ın mülk değerlemeleri aynı zamanda Manhattan'da geçen yıl şirketin finans direktörünün iddianamesine yol açan bir ceza soruşturmasının konusu.

Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg bu ay yaptığı açıklamada, iki üst düzey avukatının ayrılmasına rağmen soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet