Tayland: Kovid-19 tarafından öldürülen çocukların yarısından fazlası 5 yaş altı

Veriler, Covid-19 tarafından öldürülen çocukların yarısından fazlasının beş yaşın altında olduğunu gösterdiğinden, hastaneler önümüzdeki ay eğitim öğretim yılının başlaması için özel hazırlıklar yapıyor.

24 Nisan 2022 22:00 Gündem
Tayland: Kovid-19 tarafından öldürülen çocukların yarısından fazlası 5 yaş altı

Hükümet sözcüsü Ratchada Thanadirek 23 Nisan Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Omicron varyantının çocukluk çağı Covid-19 enfeksiyonlarının sayısının artmasına neden olduğunu söyledi.

Ocak ayında, Covid-19'dan ölen çocukların yarısından fazlası beş yaşın altındaydı - aşı olamayacak kadar küçüktü. Hükümet, devlet hastanelerine okul yılı başladıktan sonra enfekte olan çocuklar için özel bir tedavi sistemi başlatmaları talimatını verirken, ebeveynleri aşı olmaya çağırıyor.

Ağır hasta çocuk sayısının hızla artması durumunda hastanelere yatak, sağlık personeli ve nakil sistemi düzenlemesi talimatı verildi.

Hükümet ayrıca okullarda 5 ila 11 yaş arasındaki çocukların aşılanmasını da hızlandırıyor.

Bu arada, Halk Sağlığı Bakanlığı'nın Bağışıklığı Geliştirme Alt Komitesi, 12 ila 17 yaşları arasındaki tam aşılı çocukların dört ila altı aylık bir aradan sonra yarım veya tam doz Pfizer aşısı ile desteklenmesini önerdi.

Okullardaki aşı noktaları, 9 Mayıs'tan itibaren yarım doz uygulayacak ve uygun aralıktan sonra yerel hastanelerde başka bir yarım doz mevcut olacak.

Chulalongkorn Üniversitesi öğretim görevlisi Dr Thira Worathanarat Cumartesi günü bir Facebook gönderisinde, pandeminin başlamasından bu yana Tayland'ın dünyadaki en yüksek sekizinci Kovid-19 ölüm sayısını kaydettiğini söyledi.

Tayland Yeni Yılı'nı kutlamak için bu ay Songkran tatilinden sonra bu hafta Tayland'da Covid-19 ölümlerinin sayısı arttı.

Halk sağlığı akademisyeni, insanları dikkatli olmaları ve kendilerini virüse karşı korumaları konusunda uyarırken, yeni enfeksiyonların bu hafta yüzde 19 düştüğünü, ancak Covid-19 ölümlerinin bir hafta öncesine göre yüzde 22 arttığını söyledi.

Dr Thira, Omicron varyantının yayılmaya devam edeceğini ve muhtemelen daha fazla alt varyanta dönüşeceğini söyledi. Ancak semptomlar çok daha kötü olmamalı ve daha etkili aşılar ve ilaçlar bulunabilecek” dedi.

Dr Thira, Omicron varyantının diğer varyantlardan daha fazla uzun süreli Covid riskine neden olup olmadığına dair bir çalışmanın sonuçlarını beklediğini söyledi.

Tayland Cumartesi günü 20.052 yeni Covid-19 enfeksiyonu ve 129 ölüm kaydetti.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet