Şangay, COVID politikası kapsamında çocukların ayrılmasını kolaylaştırıyor ancak karantinayı uzatıyor

Çarşamba günü Şanghay, çocukları ebeveynlerinden ayıran ve halkın tepkisine yol açan, popüler olmayan bir COVID izolasyon politikasından taviz verdi, ancak bazı sakinleri yiyecek satın almak için mücadele eden şehir çapında bir sokağa çıkma yasağını genişletti.

08 Nisan 2022 10:00 Gündem
Şangay, COVID politikası kapsamında çocukların ayrılmasını kolaylaştırıyor ancak karantinayı uzatıyor

Çin'in en kalabalık şehrinde 10 gün önce Şanghay'ın bazı bölgelerinde başlayan ve şu anda 26 milyonluk sakininin neredeyse tamamını eve kapatan sokağa çıkma yasağı, günlük yaşamı ve ticareti büyük ölçüde kesintiye uğrattı.

Pekin'in COVID ortadan kaldırma stratejisinin bir parçası olan kaldırımlara yönelik kamuoyu eleştirileri, kalabalık ve hijyenik olmayan karantina merkezlerindeki şikayetlerden yiyecek satın alma veya tıbbi tedaviye erişimdeki zorluklara kadar uzanıyor.

Şanghay'ın vaka sayıları küresel standartlara göre küçük kalırken, şehir, Çin'in tüm pozitif vakaları ve yakın temaslarını test etmeyi, izlemeyi ve merkezi olarak karantinaya almayı amaçlayan "dinamik temizleme" anti-COVID stratejisi için bir test yatağı olarak ortaya çıktı.

Analistler, Nomura'nın tahminlerine göre, kısıtlamaların ekonomi üzerindeki etkisinin özellikle küçük işletmeler için arttığını ve Çin genelinde yaklaşık 200 milyon insanın bir tür kilit altında olduğunu söylüyor.

Şanghay'ın uygulamalarının en tartışmalı olanı, Cumartesi günü gündeme gelen ve ülke genelinde yaygın öfkeyi tetikleyen COVID pozitif çocukları ebeveynlerinden ayırmak oldu.

Şanghay hükümeti iki gün önce, aynı zamanda enfekte olan ebeveynlerin çocuklarına COVID izolasyon merkezlerine eşlik etmelerine izin vererek yanıt verdi. Ancak COVID pozitif olmayan ebeveynlerden ayrılan çocuklarla ilgili şikayetler devam etti.

Çarşamba günü bir başka tavizde, bir Şanghay sağlık yetkilisi, COVID ile enfekte olan özel gereksinimleri olan çocukların velilerinin artık onlara eşlik etmek için başvurabileceğini, ancak belirli kurallara uymaları ve risklerin farkında olduklarını belirten bir mektup imzalamaları gerektiğini söyledi.

Daha fazla bilgi için basıldığında, Şanghay hükümeti ilgili tıbbi kurumlara yönergeler yayınladıklarını ve çocuklarına eşlik etmek isteyen ebeveynlerin bu kurumlara danışabileceklerini söyledi.

Yorumlar, özellikle ebeveynler arasında geniş çapta bir rahatlama sağladı, ancak bazıları neden hala başvurmaya ihtiyaç duyulduğunu sorguladı. Çin'in Weibo sosyal medya platformunda konuyla ilgili bir hashtag Çarşamba öğleden sonra 40 milyondan fazla görüntülendi.

Weibo'nun çok beğenilen bir yorumu, "Bu yapılacak doğru şey, yönetimi insancıl bir şekilde yürütmek" dedi.

Şangay ayrıca Çarşamba günü, bir antijen ve nükleik asit testi karışımı olan şehir çapında başka bir test turu yapacağını söyledi. Yetkililer, sakinlerin hareketlerindeki kısıtlamaların test sonuçlarını değerlendirene kadar devam edeceğini söyledi.

Başlangıçta çoğu için yaklaşık beş gün sürmesi planlanan kaldırımların, sakinlerin sinirlerini yıprattığına dair işaretler var. Süpermarketlerin kapalı kalması ve teslimatların kısıtlanması nedeniyle çoğu kişi yiyecek ve içme suyu konusunda endişelenmeye başlıyor.

Bazıları, sosyal medyadaki yayınlarında, bir bakkal teslimatı için rezervasyon yapma şansı için şafakta uyanmak zorunda kaldıklarından ve saniyeler içinde tükendiklerinden şikayet ettiler. Diğerleri, meyve ve sebzeleri toplu olarak satın almaya çalışmak için topluluk WeChat gruplarına döndü.

Şanghay ticaret komisyonu başkan yardımcısı Liu Min gazetecilere verdiği demeçte, yetkililerin darboğazları çözmek ve nüfusun temel ihtiyaçlarını karşılamak için çalıştıklarını söyledi.

Gıda ve diğer ihtiyaçların diğer illerden Şanghay'a gönderilmesi ve sebze tedarikini sağlamak için şehir içinde ve çevresinde acil durum tedarik istasyonları inşa etmek için çaba gösterileceğini söyledi. Ancak en büyük zorluğun evlere teslimat yapmak olduğunu söyledi.

COVID için pozitif test ettikten sonra bile tıbbi tedaviye erişmek için uzun süre beklemek de endişeleri artırdı. Salı günü Reuters, yardım istemek için Şanghay caddesinde iki saat bekleyen yaşlı bir kadına tanık oldu. Ateşi vardı ve kendi kendine COVID testi pozitif çıktı.

Şangay, 5 Nisan'da rekor 16.766 yeni asemptomatik koronavirüs vakası tespit etti, bu bir önceki gün 13.086'dan ulusal toplamın yaklaşık %90'ına yükseldi. Çin'in ayrı ayrı saydığı semptomatik vakalar da önceki gün 268'den 311'e yükseldi.

Şehir, oteller, stadyumlar ve sergi merkezlerinde 62 geçici karantina alanı kurdu ve 150.000 metrekarelik Ulusal Kongre ve Sergi Merkezi'ni 40.000 kişiyi ağırlayabilecek bir tesise dönüştürüyor.

Pekin, COVID ortadan kaldırma yaklaşımından vazgeçmeyi planladığına dair hiçbir işaret göstermedi. Kontrol çabalarına yardımcı olmak için diğer illerden askeri ve 38.000 sağlık çalışanını Şanghay'a yerleştirdi.

Çarşamba günü, Ulusal Sağlık Komisyonu sözcüsü Mi Feng gazetecilere verdiği demeçte, Çin'in tereddüt etmeden politikaya bağlı kalmaya devam edeceğini söyledi.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin baş epidemiyoloğu Wu Zunyou, aynı basın toplantısında, Çin'in sıkı önlemler alması durumunda salgın durumunun yakında düzeleceğini söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet