Rusya'nın En Büyük Borç Vereni Sberbank Avrupa'dan Ayrılıyor

Önde gelen Rus bankası Sberbank Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali üzerine Batı yaptırımlarının sıkılaştırılması nedeniyle Avrupa piyasalarından çekildiğini duyurdu.

03 Mart 2022 10:00 Gündem
Rusya'nın En Büyük Borç Vereni Sberbank Avrupa'dan Ayrılıyor

Borç veren Rus haber ajanslarına yaptığı açıklamada, "Mevcut ortamda Sberbank Avrupa pazarından çekilmeye karar verdi" dedi.

Rus haber ajanslarına göre banka, Avrupa'daki yan kuruluşlarının "anormal bir fon çıkışı ve çalışanların ve şubelerin güvenliğine yönelik bir tehdit" ile karşı karşıya olduğunu söyledi. Tehditlerin ayrıntılarını vermediler.

Avusturya ve Çek Cumhuriyeti'ndeki yetkililer geçtiğimiz günlerde Sberbank'ın Avrupa'daki faaliyetlerine karşı harekete geçmişti. Geçen hafta, uluslararası SWIFT ödeme sisteminden yasaklanan hafta sonu boyunca işlerini uluslararası olarak sınırlamayı amaçlayan sert ABD yaptırımları tarafından hedef alındılar.

Hareket, geçen hafta Rusya'nın işgalinin son sonucuydu ve bu da Ukrayna genelinde savaşa ve Rusya ekonomisini izole etmeyi amaçlayan benzeri görülmemiş Batı yaptırımlarına yol açtı.

Yaklaşık bir hafta sonra Moskova'nın Ukrayna hükümetini hızla devirme hedefinde başarısız olmasıyla birlikte, Batılı ülkeler, kolayca almayı umdukları şehirlere girmek için yeni, çok daha şiddetli taktiklere geçiş yapmaktan endişe duyuyorlar.

Resimlerde-Ukrayna işgali:Rusya Devlet Başkanı Putin'in bu varlıklarına el konulabilir

BM'nin mülteci ajansı, Rus işgalinden bu yana 836.000'den fazla kişinin Ukrayna'dan kaçtığını ve sayının hızla arttığını söyledi.

Avrupalı ​​bankacılık düzenleyicileri Salı günü, Rus Sberbank'ın Avrupa'daki yan kuruluşunun tasfiye edileceğini söyledi.

Avrupa bankacılık denetleme otoritesi, Sberbank'ın Avusturya merkezli Avrupa kolu Sberbank Europe AG'nin "normal iflas işlemlerine" girmesine izin verileceğini, Hırvatistan ve Slovenya'daki şubelerin ise yerel bankalara satılacağını söyledi.

Pazartesi günü, Avrupa Merkez Bankası, Avrupa iştirakinin "jeopolitik gerilimlerin itibar etkisinin bir sonucu olarak önemli mevduat çıkışları yaşadıktan" sonra "başarısız olduğunu veya başarısız olma olasılığının yüksek olduğunu" söylemişti.

Sberbank Europe AG'nin ayrıca Bosna, Çek Cumhuriyeti, Macaristan ve Sırbistan'da Avrupa Merkez Bankası'nın yetki alanına girmeyen yan kuruluşları bulunmaktadır.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet