Rus milletvekili, 'dost' ülkelerden petrol ihracatı için Bitcoin ödemelerini düşündüğünü söyledi

Ukrayna'ya karşı savaş başlatmak için yaptırımlarla hırpalanan Rusya, şimdi petrol ve gaz ihracatı için bir ödeme olarak Bitcoin'leri kabul etmeyi düşünüyor.

26 Mart 2022 23:00 Gündem
Rus milletvekili, 'dost' ülkelerden petrol ihracatı için Bitcoin ödemelerini düşündüğünü söyledi

Rus milletvekili Pavel Zavalny Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, Çin veya Türkiye gibi "dost" ülkeler söz konusu olduğunda ödemelerde esnek olmaya istekli olduğunu söyledi.

Rusya'nın Duma enerji komitesinin de başkanı olan Zavalny, alıcının ulusal itibari para biriminin yanı sıra Bitcoin'in Rusya'nın enerji ihracatını ödemenin alternatif yolları olarak değerlendirildiğini söyledi.

Çeviriye göre Zavalny, "Uzun süredir Çin'e ruble ve yuan için ulusal para birimlerinde anlaşmalara geçmeyi teklif ediyoruz" dedi.

"Türkiye ile lira ve ruble olacak." “Bitcoin ticareti de yapabilirsiniz” diye ekledi.

Zavalny'nin açıklamalarına ilişkin haberler dün ilk kez ortaya çıktığında kripto para biriminin fiyatının arttığı bildirildi.

Açıklamalar, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Moskova'nın "düşman olmayan ülkelerden" yapılan gaz ihracatı için ödeme olarak yalnızca ruble kabul edeceğini söylemesinden bir gün sonra geldi.

Ülkeler listesi Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa Birliği üye ülkeleri, İngiltere, Japonya, Kanada, Norveç, Singapur, Güney Kore, İsviçre ve Ukrayna'yı içermektedir.

Putin'in sözlerini yineleyen Zavalny, "Satın almak istiyorlarsa, ya dövizle ödesinler ki bu bizim için altındır ya da bizim için uygunsa, bu ulusal para birimidir" dedi.

Rusya'nın en önemli gelir kaynağı enerjidir. Reuters'e göre 2021'de petrol ve gaz ticareti ülkeye 119 milyar dolar gelir getirdi.

Rusya, uluslararası SWIFT ödeme sistemini kullanması engellendiğinden beri alternatif bir ödeme sistemi mekanizması arıyor.

Bu haftanın başlarında, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Rus özel sektörünün Batı yaptırımlarını atlamak için kripto kullandığını vurguladı.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet