Papa, öldürülen Hollandalı rahip de dahil olmak üzere 10 yeni aziz ilan etti

Papa Francis 15 Mayıs Pazar günü, Dachau toplama kampında öldürülen Nazi karşıtı Hollandalı bir rahip ve Cezayir'de öldürülen bir Fransız keşiş keşiş de dahil olmak üzere 10 kişiyi Roma Katolik Kilisesi'nin azizleri ilan etti.

16 Mayıs 2022 12:00 Gündem
Papa, öldürülen Hollandalı rahip de dahil olmak üzere 10 yeni aziz ilan etti

Diz ve bacak ağrısı nedeniyle tekerlekli sandalye kullanan 85 yaşındaki Papa, Aziz Petrus Meydanı'nda 50 binden fazla kişinin katıldığı törenin başlangıcında mihraba götürüldü.

Bu yılın başlarında Covid-19 kısıtlamalarının hafifletilmesinden bu yana oradaki en büyük toplantılardan biriydi.

Papa Francis, sunağın arkasındaki bir sandalyeye topalladı, ancak bazı katılımcıları tek tek selamlamak için ayağa kalktı. Otururken vaazını okudu, ancak Ayinin diğer bölümlerinde ayakta durdu ve vaazını güçlü bir sesle okudu, genellikle senaryodan çıktı ve ardından kardinalleri selamlamak için yürüdü.

Papa Francis, sunağın önünde otururken kanonizasyon bildirilerini okudu ve 10'ar azizin her birini resmen ilan ederken kalabalığın içinde 10 tezahürat yükseldi.

Karmelit tarikatının bir üyesi olan ve Nijmegen'deki Katolik üniversitesinin başkanı olarak görev yapan Titus Brandsma, İkinci Dünya Savaşı ve 1940'ta Almanya'nın Hollanda'yı işgalinden önce bile Nazi ideolojisine karşı konuşmaya başladı.

Nazi işgali sırasında Yahudi karşıtı yasalara karşı çıktı. Hollandalı Katolik gazeteleri Nazi propagandası yapmamaya çağırdı.

1942'de tutuklandı ve Münih yakınlarındaki Dachau'ya götürülmeden önce biyolojik deneylere tabi tutulduğu ve aynı yıl 61 yaşında zehirli iğne ile öldürüldüğü Hollanda hapishanelerinde tutuldu. Kilisenin "inançtan nefret ederek" dediği şey.

Diğer iyi bilinen yeni aziz, 19. yüzyıl Fransız asilzadesi, askeri, kaşif ve coğrafyacı Charles de Foucauld'dur, daha sonra kişisel bir dönüşüm yaşadı ve Kuzey Afrika'daki fakir Berberiler arasında bir keşiş olarak yaşayan bir rahip oldu.

İlk Tuareg-Fransızca sözlüğünü yayınladı ve Tuareg şiirlerini Fransızcaya çevirdi. De Foucauld, 1916'da Cezayir'deki Bedevi kabile akıncıları tarafından bir kaçırma girişimi sırasında öldürüldü.

Pazar günü aziz ilan edilen diğer sekiz kişi arasında 18. yüzyıl Hindistan'ında Hristiyanlığa geçtiği için öldürülen Devasahayam Pillai ve tarikat kuran 16. yüzyıl Fransız rahip Cesar de Bus vardı.

Diğerleri, hepsi 16. ve 20. yüzyıllar arasında yaşayan iki İtalyan rahip, üç İtalyan rahibe ve bir Fransız rahibeydi.

Papa Francis, Ayin'den sonra yaptığı açıklamada, "Bu azizler, uluslarının ve tüm insanlık ailesinin ruhsal ve sosyal gelişimini desteklediler, bugün dünyada ne yazık ki mesafeler genişliyor, gerilimler ve savaşlar artıyor" dedi.

Dünya liderlerinin "savaşın değil, barışın kahramanları" olması gerektiğini, Ukrayna'ya açıkça atıfta bulunduğunu söyledi.

Mucizeler tüm yeni azizlere atfedilmiştir.

Roma Katolik Kilisesi sadece Tanrı'nın mucizeler gerçekleştirdiğini, ancak cennette Tanrı ile birlikte olduğuna inanılan azizlerin kendilerine dua eden insanlar adına aracılık ettiğini öğretir.

Nazi toplama kamplarında öldürülen diğer birkaç Katolik daha şimdiden aziz ilan edildi. Bunlar arasında Polonyalı rahip Maximilian Kolbe ve Yahudilikten dönen bir Alman rahibe olan Rahibe Edith Stein var. Her ikisi de Nazi işgali altındaki Polonya'daki Auschwitz kampında öldürüldü.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet