Papa, kilise tarafından işletilen okullarda taciz nedeniyle Kanada Yerlilerinden özür diledi

Papa Francis Cuma günü Kanada'da kilise tarafından işletilen yatılı okullarda işlenen tacizler için özür diledi ve Vatikan'daki Yerli delegasyonlara bunun kendisine "acı ve utanç" yol açtığını söyledi.

02 Nisan 2022 10:00 Gündem
Papa, kilise tarafından işletilen okullarda taciz nedeniyle Kanada Yerlilerinden özür diledi

Bu hafta First Nations, Metis ve Inuit yerli gruplarından kurtulanlarla yaptığı toplantıların ardından, "Katolik Kilisesi'nin bu üyelerinin içler acısı davranışları için Tanrı'dan af diliyorum" dedi.

Francis, "acı, yoksunluk, ayrımcı muamele ve çeşitli istismar biçimleri" hikayelerini dinledikten sonra, Kanada piskoposlarına "sizden af ​​dilemek için" katıldığını söyledi.

85 yaşındaki Papa, 26 Temmuz'da ülkenin St Anne Bayramı Günü için Kanada'ya seyahat etmeyi umduğunu söyledi.

Bu yıl inşallah o günlerde sizlerle birlikte olacağım” dedi.

Francis, bu hafta okullarda işlenen yüzlerce taciz olayını ilk elden duydu ve delegasyonlar, Katolik Kilisesi'ni sarsan bir skandal için özür dilemesi için ona baskı yaptı.

1800'lerin sonlarından 1990'lara kadar yaklaşık 150.000 First Nations, Metis ve Inuit çocuğu, hükümetin zorunlu asimilasyon politikasının bir parçası olarak Kanada genelinde 139 yatılı okula kaydoldu.

Ailelerinden, dillerinden ve kültürlerinden aylar ya da yıllar geçirdiler ve birçoğu müdürler ve öğretmenler tarafından fiziksel ve cinsel istismara uğradı.

Francis Cuma günü "pek çok çocuğun kurbanı olduğu" "ideolojik kolonizasyon"u eleştirdi.

Kimliğiniz ve kültürünüz yaralandı, birçok aile ayrıldı” dedi.

Binlerce kişinin hastalık, yetersiz beslenme veya ihmal nedeniyle öldüğüne inanılıyor. Mayıs 2021'den bu yana okullarda 1.300'den fazla isimsiz mezar keşfedildi.

2015 yılında bir hakikat ve uzlaşma komisyonu, başarısız hükümet politikasının "kültürel soykırım" anlamına geldiği sonucuna vardı.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet