Nükleer Savaş Salgını Korkusu Büyüyor. Rusya'nın Nükleer Yetenekleri Nelerdir?

Sözde dünyanın en büyük nükleer cephaneliğine sahip olan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, güçleri Ukrayna ile çatışmaya girerken Pazar günü stratejik güçleri yüksek alarma geçirdi.

01 Mart 2022 22:00 Gündem
Nükleer Savaş Salgını Korkusu Büyüyor. Rusya'nın Nükleer Yetenekleri Nelerdir?

Pazartesi günü, Rusya savunma bakanlığı nükleer füze kuvvetlerinin ve Kuzey ve Pasifik filolarının "gelişmiş" savaş görevine yerleştirildiğini söyledi. Karar, Putin'in talimatı doğrultusunda alındı.

Bir nükleer savaş korkusu olduğu için, Rusya'nın yeteneklerini tanıyalım.

Rusya, dünyadaki en fazla nükleer savaş başlığına sahip ülkedir. 6.255 savaş başlığına sahipken, ABD 5.550'ye komuta ediyor. Stockholm'deki bir araştırma enstitüsü olan SIPRI, Çin'in 350 ve Fransa'nın 290 ile onu takip ettiğini söyledi.

2020'de Rusya, Nobel barış ödüllü Uluslararası Nükleer Silahları Kaldırma Kampanyası'na (ICAN) göre nükleer cephaneliğin inşası ve bakımı için 8 milyar dolar harcadı.

Rus anayasası nükleer silahların kontrolünü cumhurbaşkanına veriyor, ancak kullanımı için herhangi bir emrin iletilmesi ve onaylanması, savunma bakanını ve silahlı kuvvetler genelkurmay başkanını da içeriyor.

Ama Rusya cumhurbaşkanı nükleer silahlara yönelecek mi? Yoksa emir gelirse ordu mu uygulayacak? Uzmanlar hala şüphe içinde.

Stanford Üniversitesi Uluslararası Güvenlik ve İşbirliği Merkezi'nden Kristin Ven Bruusgaard, "Kişisel olarak Rus askeri seçkinlerinin Ukrayna'da veya Ukrayna hakkında sınırlı nükleer kullanım fikrini destekleyeceğini düşünmüyorum" dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet