Moskova, Rusları 'öldürmeye' çağırdığı için Meta'ya dava açtı

Moskova, Facebook'un ana şirketi Meta'ya Rusları "öldürmek" için çağrıda bulunduğu için dava açtı.

12 Mart 2022 23:00 Gündem
Moskova, Rusları 'öldürmeye' çağırdığı için Meta'ya dava açtı

Büyük suçları araştıran Rusya'nın Soruşturma Komitesi, "Amerikan şirketi Meta'nın çalışanları tarafından Rus vatandaşlarının öldürülmesi için yasadışı çağrılar nedeniyle" bir soruşturma başlattığını söyledi.

Reuters'in, şirketin işgalci Rus birliklerini öldürmeyi teşvik eden bazı Facebook veya Instagram gönderilerine izin vermek için siyasi şiddet çağrılarına yönelik yasağı geçici olarak kolaylaştıran yönergeler yayınladığı yönündeki bir raporun ardından Kremlin, Cuma günü Facebook'un sahibi Meta Platforms'u Rusya'da kapatmakla tehdit etti.

İçerik moderatörlerine gönderilen dahili e-postalara göre, yönergeler Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin veya Belarus Devlet Başkanı Alexander Lukashenko'nun ölümünü gerektiren gönderilere bile izin verecek.

"(a) Rus askerlerini, savaş esirleri HARİÇ, veya (b) Rusları hedef aldığı durumlarda, aksi takdirde Nefret Söylemi politikası kapsamında kaldırılacak olan T1 şiddet içeren konuşmaya izin vermek için politikanın ruhuna uygun bir ödenek yayınlıyoruz. e-postada, içeriğin Rusya'nın Ukrayna'yı işgali olduğu açık (örneğin, içerik işgalden, öz savunmadan vb. bahsediyor).

E-postada, "Bunu yapıyoruz çünkü bu özel bağlamda 'Rus askerleri'nin Rus ordusu için bir vekil olarak kullanıldığını gözlemledik. Nefret Söylemi politikası Ruslara yönelik saldırıları yasaklamaya devam ediyor."

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, "Reuters raporuna inanmak istemiyoruz - inanması çok zor" dedi.

"Bunun doğru olmadığını umuyoruz çünkü eğer doğruysa, bu şirketin faaliyetlerini sona erdirmek için en kararlı önlemlerin alınması gerektiği anlamına gelir."

"Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin bir sonucu olarak, 'Rus işgalcilere ölüm' gibi şiddet içeren konuşmalar gibi normalde kurallarımızı ihlal edecek siyasi ifade biçimlerine geçici olarak izin verdik. Bir Meta sözcüsü yaptığı açıklamada, Rus sivillere yönelik inandırıcı şiddet çağrılarına hala izin vermeyeceğiz" dedi.

Bir e-postada, şirketin şiddet ve tahrikle ilgili kurallarında yakın zamanda yapılan bir değişiklikte, başka hedefler içermedikçe veya yer veya yöntem gibi iki güvenilirlik göstergesi olmadıkça, liderlerin ölüm çağrılarına izin verilecek.

Rusya'nın ABD'deki büyükelçiliği Reuters haberine atıfta bulunarak, Washington'dan Meta'nın "aşırılıkçı faaliyetlerini" durdurmasını talep etti.

Büyükelçilik Twitter'da "Facebook ve Instagram kullanıcıları bu platformların sahiplerine gerçeğin kriterlerini belirleme ve ulusları birbirine düşürme hakkı vermedi" dedi. Interfax'ın Cuma günü bildirdiğine göre, "aşırılıkçı bir örgüt".

Eyalet savcısı ayrıca Rusya'nın iletişim gözlemcisi Roskomnadzor'dan Meta'nın Instagram sosyal ağ hizmetine erişimi kısıtlamasını istedi.

Daha önce Roskomnadzor, savcılığın kararı doğrultusunda Twitter ve Facebook'a erişimi kestiğini söylemişti.

Roskomnadzor, Facebook'u bloke ederken, Rus medyası ve devlet bilgi kaynaklarına yönelik iddia edilen "ayrımcılık" iddiasını dile getirdi.

Ajans yaptığı açıklamada, Facebook sahibi Meta'nın Rus haber kanalı RT ve diğer devlet kontrolündeki medyaya getirdiği kısıtlamaların Rus yasalarını ihlal ettiğini söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet