Küresel Şirketler Rusya İle Bağlarını Bir Bir Kesiyor

Apple'dan Exxon Mobil'e kadar şirketler Rusya'dan ya çıkıyor ya da yatırımlarını kesiyor, bu da Ukrayna'yı işgal etmesinin ardından ülkenin ekonomik acısını artırıyor.

04 Mart 2022 22:00 Gündem
Küresel Şirketler Rusya İle Bağlarını Bir Bir Kesiyor

Rusya, ABD ve müttefikleri tarafından uygulanan bir dizi ciddi ve geniş kapsamlı yaptırımın altında eziliyor. Ülkenin denizaşırı döviz rezervlerine erişimini kısıtladılar ve bankalarının birçoğunu finans firmalarının işlem yapmak için kullandıkları küresel bir ağ olan SWIFT'den men ettiler.

Sonuç olarak, rublenin değeri düştü, Rusya faiz oranlarını keskin bir şekilde yükseltmek zorunda kaldı ve ülke daha fazla ekonomik ve finansal acıyı önlemek için borsasını kapalı tuttu.

Yaptırımların etkisi, şirketlerin dünyanın 12. en büyük ekonomisi olan ve aynı zamanda büyük bir enerji arzı ihracatçısı olan ülkede iş yapmalarını neredeyse imkansız hale getirdi.

Bunun da ötesinde, birçok şirket, Rusya'da iş yapmaya devam etmeleri durumunda küresel olarak kurumsal imajlarının etkileneceğinden endişe ediyor.

Daniel Tannebaum, "Daha önce hiç bu kadar önemli bir ekonominin bu kadar kapsamlı eylemlere tabi olduğunu görmemiştik ve mevcut hızda Rusya'nın Küba ve İran ile aynı nefeste konuşulma yolunda olduğunu görüyoruz" dedi. danışmanlık firması Oliver Wyman'ın küresel yaptırım başkanı.

İlişkilerini kesenler arasında petrol şirketleri de var

Enerji devi BP, Rus petrol devi Rosneft'in %20'lik hissesini geri almayı planladığını açıkladığı Pazar günü şirketten çıkışın başlamasına yardımcı oldu.

BP'nin başkanı Helge Lund yaptığı açıklamada, "Bu askeri eylem temel bir değişikliği temsil ediyor" dedi.

O zamandan beri, BP'nin iki rakibi Shell ve Exxon Mobil de aynı şeyi yaptı.

Son yıllarda ülkedeki ayak izinin küçülmesine rağmen, petrol şirketinin Rusya ile uzun bir yakın ilişkiler geçmişine sahip olduğu göz önüne alındığında, Exxon'un çıkışı özellikle dikkate değerdi.

Şirketten yapılan açıklamada, "ExxonMobil, özgürlüklerini savunmaya ve bir ulus olarak kendi geleceklerini belirlemeye çalışan Ukrayna halkını destekliyor" dedi. "Rusya'nın Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ihlal eden ve halkını tehlikeye atan askeri eylemini kınıyoruz."

Sadece petrol şirketleri değil,

Ancak çıkış enerji sektörüyle sınırlı kalmadı.

Volvo Cars ve General Motors, Rusya'ya araç ihracatını durdururken, Harley-Davidson, "Rusya'daki faaliyetlerini ve ülkeye tüm motosiklet sevkiyatlarını askıya aldığını" söyledi.

Teknoloji firmaları da ülkedeki işleri kısıtlıyor.
Apple, Rusya'daki satışları durdurdu ve tüm ihracatı durdurdu
İşletme
Apple, Rusya'daki satışları durdurdu ve tüm ihracatı durdurdu

Dell, ürün satışlarını askıya aldı ve Apple, "Apple Pay ve diğer servislerin sınırlandırıldığını" belirten bir şirket sözcüsüne göre, "Rusya'daki tüm ürün satışlarını duraklattı".

UPS, FedEx ve Maersk dahil dünyanın en büyük nakliye şirketlerinden bazıları artık Rusya'daki müşterilere hizmet vermiyor.

Danimarkalı nakliye şirketi, "gıda maddeleri, tıbbi ve insani yardım malzemeleri" haricinde "hem Rusya hem de Ukrayna'ya/Rusya'dan yapılan rezervasyonları bir sonraki duyuruya kadar askıya aldığını" söyledi.

Daha fazla şirketin ayrılması bekleniyor

Analistler daha da fazla şirketin Rusya'dan ayrılmasını bekliyor.

Tannebaum, "Ayaklarıyla oy veren daha fazla işletme göreceğinizi düşünüyorum" dedi.

Paul, Weiss hukuk firmasının ortağı Roberto Gonzalez'e göre, büyük şirketler ek yaptırımların ve daha fazla incelemenin önüne geçmek isteyebilirler.

"Şirketlerin şimdi geri çekilme fırsatları varsa, bunu sadece harekete geçmek zorunda kalmanın ticari ve itibar risklerini azaltmak için kullanabilirler" dedi.

Ancak bazı şirketler oldukça büyük bir tüketici pazarından uzaklaşma konusunda temkinli görünüyor. Rusya, 144 milyondan fazla insana ev sahipliği yapıyor.

WeWork, kalmaya karar vermiş bir işletmedir. Pazartesi günü CEO Sandeep Mathrani, Bloomberg News'e WeWork'un şirketin genel gelirinin sadece küçük bir kısmını oluşturmasına rağmen Moskova'daki lokasyonlarını kapatmayı planlamadığını söyledi.

Salı günü yaptığı açıklamada, şirket sözcüsü WeWork'un "Rusya'daki dört binamızı işleten meslektaşlarımızın durumunu, güvenliğini ve refahını yakından izlemeye devam ettiğini ve düzenli bir şekilde kapatılmasını sağlamak için gerekli önlemleri almaya hazır olduğunu söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet