Kamboçyalı balıkçılar Mekong'dan nesli tükenmekte olan dev vatozları yakaladı

Bilim adamları 11 Mayıs Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Mekong Nehri üzerindeki Kamboçyalı balıkçıların istemeden 4 metre uzunluğunda ve 180 kg ağırlığında nesli tükenmekte olan dev bir tatlı su vatozunu yakaladıklarında şoka uğradılar.

12 Mayıs 2022 22:00 Gündem
Kamboçyalı balıkçılar Mekong'dan nesli tükenmekte olan dev vatozları yakaladı

Güneydoğu Asya'nın en büyük ve en nadir balık türlerinden biri olan dişi leviathan, geçen hafta Stung Treng eyaletinde oltaya takılan daha küçük bir balığı yuttuğunda kazara yakalandı.

ABD tarafından finanse edilen Mekong'un Harikaları projesinde uluslararası bir uzman ekibi, ışını tartıp ölçmeden ve zarar görmeden nehre geri göndermeden önce balıkçılarla birlikte çalıştı.

Dev Mekong, irili ufaklı çok çeşitli türler için çok önemli bir yaşam alanıdır, ancak Nevada Üniversitesi'nden bir balık biyoloğu olan proje lideri Zeb Hogan, nehrin sualtı ekosisteminin yeterince anlaşılmadığını söyledi.

Üniversite tarafından yayınlanan bir açıklamada, "Onlar görülmeyen, takdir edilmeyen ve gözden uzak dünyalar" dedi.

1000'den fazla balık türü Mekong'u yuva olarak adlandırıyor ve çamurlu sularda gizlenen tek dev vatoz değil - dev yayın balığı ve dev diken de 3 metre uzunluğa ve 270 kg ağırlığa ulaşıyor.

Çalışma grubu yaptığı açıklamada, ışının yakalandığı uzak yerin 80 metre derinliğe kadar havuzlara sahip olduğunu ve daha da büyük örnekleri barındırabileceğini söyledi.

Ancak aynı zamanda, su altı video görüntülerinin, Mekong'un en derin kesimlerinde bile, balıkçılar tarafından terk edilen ancak yine de balıkları tuzağa düşürebilen "hayalet ağlar" ile birlikte plastik atıklar gösterdiği konusunda uyardılar.

Çevreciler uzun süredir Mekong Nehri boyunca balık stoklarını yok edecek baraj inşaatı konusundaki endişelerini dile getiriyorlar. Ünlü su yolu Çin'de başlıyor ve Tayland, Laos, Myanmar, Kamboçya ve Vietnam'ın bazı bölgelerinden güneye doğru kıvrılıyor ve havzası ve kolları aracılığıyla 60 milyon insanı besliyor.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet