Irak'ta ertelenen cumhurbaşkanlığı seçimleri yeniden başladı

Irak parlamentosu, geçen Ekim ayındaki genel seçimlerin ardından şimdiden programın gerisinde kalan bir yarışma olan cumhurbaşkanlığı için yarışacak adayların kayıtlarını Cumartesi günü yeniden açtı.

06 Mart 2022 11:00 Gündem
Irak'ta ertelenen cumhurbaşkanlığı seçimleri yeniden başladı

Meclis içindeki bir AFP muhabiri, bir toplantıya katılan 265 kişinin 203 oyla kabul oyu ile, görevi, büyük ölçüde bir Kürt için ayrılmış olan ve büyük ölçüde törensel bir rol olan cumhurbaşkanını seçmek olan milletvekilleri, adayların kayıt olması için üç günlük bir süre belirlediklerini söyledi. özel seans.

Nisap eksikliği ve yasal sorunlar, cumhurbaşkanının parlamentodaki en büyük bloktan bir başbakan atamak zorunda olması nedeniyle, savaşın yarattığı Irak'ın siyasi belirsizliğini artırarak yarışmayı durdurdu.

13 Şubat'ta Irak'ın yüksek mahkemesi, önde gelen ve kıdemli politikacı Hoşyar Zebari'nin cumhurbaşkanlığına aday olma teklifini, yıllardır yolsuzluk suçlamalarıyla ilgili bir şikayette bulunmasının ardından reddetti.

İlk kayıttan sonra yaklaşık 25 adaylık bir alandan dışlanması, ana rakibi olan ve ikinci bir dönem için aday olması beklenen görevdeki Başkan Barham Saleh'in önünü açmış görünüyor.

Irak siyaseti, rekor düzeyde düşük katılım, seçim sonrası tehditler ve şiddet ile gölgelenen Ekim 2021 genel seçimlerinden bu yana kargaşa içinde ve nihai sonuçların onaylanmasına birkaç aylık bir gecikme var.

Siyasi gruplar arasındaki yoğun müzakereler o zamandan beri Mustafa el-Kadhemi'nin yerini alacak yeni başbakanı belirlemek için çoğunluk meclis koalisyonu kurmayı başaramadı.

Ateşli Şii din adamı Mukteda Sadr liderliğindeki en büyük siyasi blok, cumhurbaşkanlığı için Zebari'yi desteklemişti.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet