Güney Kore: Covid vakaları 10 milyonu aştı!

Güney Kore'deki yetkililer Çarşamba günü, ülkedeki toplam koronavirüs enfeksiyonu sayısının 10 milyonu aştığını söyledi. Bu, ülke nüfusunun yaklaşık yüzde 20'si.

24 Mart 2022 22:00 Gündem
Güney Kore: Covid vakaları 10 milyonu aştı!

Güney Kore, koronavirüsün son derece bulaşıcı varyantı olan Omicron'un neden olduğu bir Covid dalgasıyla mücadele ediyor.

Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Ajansı (KDCA) Salı için 490.881 vaka bildirdi ve 16 Mart'ta 621.205 ile zirveye ulaştıktan sonra ikinci en yüksek günlük sayım oldu. Toplam vaka yükü bir gün önce 291 artarak 13.432 ölümle 10.427.247'ye yükseldi.

Ülkenin enfeksiyon ve ölüm oranları, 52 milyon sakininin neredeyse %87'si tam olarak aşılanmış ve %63'ü destekleyici aşılar almış olduğundan, başka yerlerde kaydedilenlerin hala çok altında.

Ancak ölüm sayısı yaklaşık altı hafta içinde neredeyse iki katına çıktı ve günlük ölümler geçen Cuma günü 429'a ulaştı ve cenaze düzenlemeleri talebini körükledi.

Sağlık bakanlığı Pazartesi günü ülke çapındaki 60 krematoryuma, beşten yediye kadar ceset yakmak için daha uzun saatler boyunca çalışma talimatı verdi ve tesislerini genişletmek için yaklaşık 8.700 ceset depolama kapasitesine sahip 1.136 cenaze salonuna talimat verdi.

Bakanlık yetkilisi Son Young-rae, "Crematories'in kapasitesi artıyor" dedi. "Ama hala bölgesel farklılıklar var."

Yetkililer, geçen haftadan itibaren toplam günlük yakma kapasitesini günde yaklaşık 1.000'den 1.400'e çıkardılar. Ancak Son, yoğun nüfuslu büyük Seul bölgesinde büyük bir ceset yığını ve uzun bir bekleyişin rapor edilmeye devam ettiğini söyledi.

Sağlık bakanlığı verileri, Seul kentindeki 28 krematoryumun Pazartesi günü itibarıyla %114,2 kapasitede çalıştığını gösterirken, Sejong ve Jeju gibi diğer bölgelerde bu oran yaklaşık %83'te kaldı.

Son, bazı yerel yönetimler tarafından şu anda yasaklanmış olan krematoryumların bölgelerinin dışından rezervasyon almalarına geçici olarak izin verileceğini söyledi.

Bir başka sağlık bakanlığı yetkilisi Park Hyang, kritik hasta sayısının son iki hafta içinde 1.000'in üzerinde seyrettiğini, ancak Nisan ayı başlarında 2.000'e çıkabileceğini söyledi. Yoğun bakım ünitesi yataklarının yaklaşık yüzde 64,4'ü, iki hafta önceki yüzde 59'a kıyasla, Çarşamba itibariyle dolu.

Şiddetli vakaları ve ölümleri engelleme çabalarının bir parçası olarak, Güney Kore'nin uyuşturucu güvenliği dairesi, Merck & Co Inc'in yetişkinler için COVID-19 tedavi hapının kullanımı için acil durum onayı verdi.

Lagevrio markalı molnupiravir tablet, Pfizer Inc'in Paxlovid'inden sonra Güney Kore'de yetkilendirilen ikinci oral antiviraldir.

İlaç güvenliği ajansı, Lagevrio'ya yalnızca 18 yaş ve üstü ve hamile olmayan ve enjeksiyon ilaçları veya son derece etkili Paxlovid ile tedavi edilemeyen hastalar için izin verileceğini söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet