Gabriel Boric: "Bütün Şilililerin başkanı olacağım"

Şilili solcu Gabriel Boric Cuma günü cumhurbaşkanlığına yemin etti ve And ülkesi, General'in kanlı diktatörlüğünden otuz yıl önce demokrasiye dönüşten bu yana siyasetindeki en keskin değişimi işaret ederken, önümüzdeki zorluklar konusunda uyarırken tüm tarafları dinleme sözü verdi.

13 Mart 2022 10:00 Gündem
Gabriel Boric: "Bütün Şilililerin başkanı olacağım"

Valparaiso liman kentindeki Kongre binasında, 36 yaşındaki, dövmeli eski bir protesto lideri ve milletvekili olan Boric, cumhurbaşkanlığı kuşağını giden milyarder Başkan Sebastian Pinera'dan alarak onu ülkenin en genç seçilmiş lideri yaptı.

Boriç, cumhurbaşkanı olarak La Moneda hükümet sarayının balkonundan yaptığı ilk konuşmada, çoğunluğu maskeli ve bayrak sallayan bir kalabalığa bakarken, "Önümüzdeki yol uzun ve zorlu olacak." dedi.

Ekonomik içerme, göç ve iklim değişikliğine değinen geniş kapsamlı bir konuşmada Boric, enerjik bir şekilde tüm vatandaşları temsil eden bir hükümete liderlik etme sözü verdi ve sol tabanının ötesine geçeceğini vurguladı.

Bizden farklı düşünenlerin önerilerini her zaman dinleyeceğim” dedi. "Bütün Şilililerin başkanı olacağım."

Boric'in yükselişi, uzun süredir serbest piyasaların ve istikrarsız Güney Amerika'da mali ihtiyatlılığın muhafazakar kalesi olan Şili'deki ilericiler arasında umut kıvılcımı yarattı, ancak aynı zamanda onlarca yıllık ekonomik istikrarın bozulabileceğine dair korkuyu da ateşledi.

Şili'nin komünist partisi de dahil olmak üzere geniş bir sol koalisyonun lideri Boric, son aylarda ateşli söylemini yumuşatmasına rağmen, 2019'da şiddetli protestolara yol açan eşitsizlikle mücadele için piyasa liderliğindeki bir ekonomik modeli elden geçirme sözü verdi.

Bakır üreticisi ülke aynı zamanda büyümeyi destekleyen ancak eşitsizliği körüklemekle suçlanan Pinochet dönemi Anayasasını yeniden tasarlamanın ortasında.

Boriç, "Bizi birleştiren bir anayasaya ihtiyacımız var," diye gürledi. Diktatörlüğün kanıyla, ateşiyle ve sahtekarlığının dayattığı anayasadan farklı bir anayasa.

Ülkede hâlâ gölgesi olan Pinochet, 1973'te bir askeri darbe sırasında intihar eden sosyalist Devlet Başkanı Salvador Allende'yi devirdi. Boric, sık sık Allende'nin mirasını övdü ve açılış konuşmasında bunu bir kez daha yaptı.

Boric'in yemin törenine katılmak için bütün gece seyahat eden 62 yaşındaki Marigen Vargas, "Bana Allende'yi hatırlatıyor ama umarım daha mutlu bir son olur" dedi. "Daha birleşik, daha mutlu bir Şili istiyoruz."

'Görevler önde'

Boric, ekonomik yavaşlama, yüksek enflasyon ve çevre düzenlemelerini sertleştirirken sağlık ve emeklilik reformlarını zorlamak için anlaşma yapma yeteneklerini test edecek bölünmüş bir yasama organı nedeniyle bir dizi zorlukla karşı karşıya.

Şili Üniversitesi'nde Boric öğreten bir akademisyen olan Carlos Ruiz, Boric'in geçen yıl seçimlerde başarılı olan yükselen bir aşırı muhafazakar blokla uğraşmak zorunda kalacağını ve reformlarını zorlamak için fikir birliğine varacağını söyledi.

"Artık bunlar Boric'i bekleyen görevler" dedi.

Boriç'in kadın çoğunluklu Kabinesi de Cuma günü ABD, İspanya, Arjantin, Peru ve diğer ülkelerden gelen heyetlerin katılımıyla yemin etti.

Bir takım elbiseler ve askeri kıyafetler arasında, Senato'nun bir kısmı geleneksel kıyafetler içinde Şili'nin çeşitli yerli topluluklarının temsilcileriyle doluydu.

Yerli bir Aymara olan Cecilia Flores mecliste Reuters'e verdiği demeçte, "Bu, kapsayıcı bir hükümet olacağının bir işareti," dedi ve açılışta her bir yerli grubun temsilcilerinin ilk kez bulunduğunu da sözlerine ekledi.

Şili halkının, özellikle de yerli grupların uğruna savaştığı toplumsal değişiklikleri yapacak bir hükümet olacak” dedi.

Yüksek umutlar, ikiye bölünmüş bir seçmen ve yasama organına hızla karşı koyabilir, sağ ve sol arasında ortada bölünebilir. Milletvekilleri, suçla mücadele ve göçmen dalgalarının yanı sıra yerli haklarıyla mücadele konusunda keskin bir şekilde rekabet eden vizyonlarla karşı karşıya kalacak.

Görevi sona eren cumhurbaşkanı Pinera son konuşmasında kimlik siyaseti, yargının zayıflaması ve suçla ilgili endişeleri dile getirerek "Ona gelecekteki hükümetinde başarılar diliyorum" dedi. "Ama aynı zamanda doğruyu yanlıştan ayırma bilgeliği."

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet