Finlandiya NATO'ya katılmaya bir adım daha yaklaştığını söylerken, Rusya bunu 'sınırlarımız' için bir tehdit olarak nitelendiriyor

Finlandiya'nın NATO'ya katılma hamlesine yanıt veren Kremlin, Perşembe günü komşularının ABD liderliğindeki askeri ittifaka katılma kararının Rusya için "kesinlikle" bir tehdit oluşturacağı konusunda bir uyarıda bulundu.

13 Mayıs 2022 23:00 Gündem
Finlandiya NATO'ya katılmaya bir adım daha yaklaştığını söylerken, Rusya bunu 'sınırlarımız' için bir tehdit olarak nitelendiriyor

Reuters'e göre Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, "NATO'nun genişlemesi ve ittifakın sınırlarımıza yaklaşması dünyayı ve kıtamızı daha istikrarlı ve güvenli kılmıyor" dedi.

Finlandiya'nın kararının ardından Rusya'nın ne yapacağı sorulduğunda Peskov, bunun NATO'nun altyapısını Rusya sınırlarına yaklaştırmak için atacağı belirli adımlara bağlı olacağını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, NATO'nun Rus sınırlarına daha yakın genişlemesine yanıt olarak ülkenin batıdaki savunmasını güçlendirmek için adımlar atılması talimatını verdiğini kaydetti.

Finlandiya'nın üyeliğinin bir tehdit oluşturup oluşturmadığı sorulduğunda Peskov, "kesinlikle" yanıtını verdi.

Her şey bu sürecin nasıl gerçekleşeceğine, askeri altyapının sınırlarımıza doğru ne kadar ilerleyeceğine bağlı olacak” dedi.

Günün erken saatlerinde, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin, İskandinav ulusunun NATO'ya katılmaya sadece bir adım yaklaştığını ve nihayet on yıllardır sürdürdüğü askeri tarafsızlık politikasını terk ettiğini açıkladılar.

Niinisto ve Marin ortak açıklamada, "NATO üyeliği Finlandiya'nın güvenliğini güçlendirecektir. Bir NATO üyesi olarak Finlandiya tüm savunma ittifakını güçlendirecektir. Finlandiya'nın gecikmeden NATO üyeliğine başvurması gerekir. Umuyoruz ki ulusal adımların hala gerekli olduğunu umuyoruz. Bu karar önümüzdeki günlerde hızla alınacak."

Açıklama, Finlandiya hükümetinin yakın zamanda ülke parlamentosuna ittifaka katılma yolunu Finlandiya'nın seçeneklerinden biri olarak gösteren ulusal güvenlikle ilgili bir rapor sunmasının ardından geldi.

Finlandiya, Rusya ile 1.300 kilometrelik (800 millik) bir sınırı paylaşıyor ve on yıllardır askeri olarak bağlantısız durumda.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet