Çin, sakinleri yiyecek satın almak için acele ederken Pekin'in Covid-19'u kilitlemesini reddetti

Pekin yetkilileri, şehrin kilitleneceğini yalanladı ve Çin başkentinin kalıcı bir Covid-19 salgınına yanıtının yoğunlaşmak üzere olduğuna dair artan endişeler arasında sakinler marketlere akın ederken insanları yiyecek stoklamamaya çağırdı.

13 Mayıs 2022 09:00 Gündem
Çin, sakinleri yiyecek satın almak için acele ederken Pekin'in Covid-19'u kilitlemesini reddetti

Pekin belediye sözcüsü Bay Xu Hejian, 12 Mayıs Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında, Pekin'in kilitleneceği veya "sessiz bir döneme" girileceği yönündeki spekülasyonların söylentiler olduğunu söyledi.

Bay Xu, şehrin yaklaşık 20 milyon sakininin gıda arzı konusunda gergin olmasına gerek olmadığını ve teslimatların durdurulmadığını söyledi.

"Yiyecek istiflemek gereksiz" dedi. "Sakinlerin endişelenmesine gerek yok, şehrin operasyonları etkilenmeyecek."

Yuan, sokağa çıkma yasağına ilişkin söylentilerin etkisini göstermeye başlamasıyla Perşembe günü açık denizde zayıfladı ve yerel saatle 18:45 itibarıyla dolar karşısında yüzde 0,7 değer kaybının resmi olarak reddedilmesinin ardından kayıplarının bir kısmını geri aldı.

Brifing öncesinde, son birkaç hafta içinde artan bir pandemik kısıtlamalar gören Pekin'in, Şanghay'ın şehrin içinden geçtiği gibi bir kilitlenmeye tabi olabileceğine dair söylentiler.

Perşembe öğleden sonra, rafların taze sebze ve diğer temel gıda maddelerinin boşaltıldığı marketlerde hızla kuyruklar oluşmaya başladı. Çevrimiçi bakkal uygulamalarındaki teslimat süreleri de birkaç saate uzadı.

Belediye hükümeti Perşembe günü yaptığı açıklamada, sokağa çıkma yasağı yerine şehrin 11 ana bölgesinde ve bir ekonomik bölgede yaşayan insanlar için hafta sonu boyunca üç tur toplu test yapacağını, şehrin çevresindeki beş banliyö bölgesinde doğal noktalar ve oteller olacağını söyledi. kepenkli.

Pekin, toplumdaki enfeksiyonların sadece dördüyle, yerel saatle 24 saat ile 15:00 arasında 36 yeni Covid-19 vakası gördü.

Çin'in katı Covid Zero politikası, tüm pozitif vakaları ve yakın temaslarını hükümetin karantina sitelerinde izole ettiğini görüyor. Kapalı sınırlar, karantinalar, karantinalar ve toplu testlerden oluşan bir oyun kitabına dayanan strateji, dünyanın geri kalanı Covid-19 ile yaşayıp dışa açılırken ülkeyi giderek daha fazla izole bırakıyor.

Her gün bildirilen nispeten düşük vaka yüküne rağmen, yetkililer şehrin virüsün toplumda dolaşmasını önlemek için "zorlu bir savaşa" kilitlendiğini yinelediler. Çin, yalnızca karantina tesislerinde bulunan kişilerden enfeksiyonlar tespit edildiğinde başarılı bir şekilde kontrol altına alınan bir salgını kabul eder.

Şehrin sağlık komisyonundan bir yetkili Perşembe günü gazetecilere verdiği demeçte, 22 Nisan'dan bu yana Çin başkentinde hastaların yüzde 45'inin ciddi hastalık geliştirme riski yüksek olduğu düşünülen yaklaşık bin enfeksiyon bildirdi. Altta yatan Alzheimer ve akciğer kanseri hastalıkları olan iki yaşlı erkek hastanın durumu ağır.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet