Brezilyalılar uzak Ukrayna'da savaşa katıldı

Pazılarına yapışan kamuflajlı bir tişört giyen Brezilyalı polis memuru Saulo, çantasına savaş botları, kamp malzemeleri, silah kılıfları ve bir bıçak koyuyor - Ukrayna'da savaşmak için "sadece gerekli".

29 Mart 2022 10:00 Gündem
Brezilyalılar uzak Ukrayna'da savaşa katıldı

35 yaşındaki Sao Paulo adamı, 11.000 kilometreden (yaklaşık 7.000 mil) fazla seyahat etmek ve Ukrayna'nın Rus işgaline karşı savaşına katılmak için askeri polis memuru olarak işini bıraktı.

Soyadının güvenlik nedeniyle kullanılmamasını isteyen Saulo, "Yabancı bir saldırganın adaletsizliğine maruz kalan Ukrayna halkıyla kendimi özdeşleştiriyorum" dedi.

AFP'ye verdiği demeçte, "Ben de III.

Küçük bir Brezilya bayrağı alarak yığına ekledi.

Başkan Jair Bolsonaro, Brezilya'nın çatışma konusunda "tarafsız" kalacağını söylese de - bazı çevrelerde eleştiri alıyor - yüzlerce Brezilyalı Ukrayna'da savaşmak için adımlar attı.

Ukrayna dışişleri bakanlığından alınan rakamlara göre, işgali savuşturmak için başlatılan bir birlik olan Uluslararası Ukrayna Savunma Lejyonu'na katılmak için başvuran 50'den fazla ülkeden 20.000 gönüllüye katılmak istiyorlar.

Saulo, ortağına ve iki çocuğuna veda etti ve çarşamba günü Polonya'ya gitti.

Tek yön biletini kendi parasıyla aldı.

Saulo, kararını Ukrayna'dan bombalanan konut ve hastanelerin görüntülerini gördükten sonra verdiğini söyledi. Bu, onu Başkan Volodymyr Zelensky'nin yeni yabancı lejyona katılma ve Ukrayna ordusuyla "dirsek dirseğine" savaşma çağrısına yanıt vermeye ikna etti.

Sağ kolunda büyük siyah bir kafatası dövmesi ve dişlerine bir bıçak takan Saulo, "Geri dönmeme riski var. Oraya giden herkes bunu bilir. Biz küçük çocuklar değiliz" dedi. .

Tek korkusunun, çatışmanın "nükleer savaşa dönüşmesi" olduğunu söyledi.

Yabancı bir ülkeyi savunmak

Çabaların düzenlenmesine yardımcı olan dövüşforua.org web sitesinin temsilcilerine göre, Ukraynalı yabancı lejyonunun katılmak için tek şartı askeri veya ateşli silah deneyimi.

Brezilyalılar için toplanan diğer web sayfalarının yüzlerce üyesi var, örneğin Portekizli Facebook grubu "Ukrayna'da Savaşacak Gönüllüler" gibi 1800 üyeyle.

Site, gönüllülerin bilgi alışverişinde bulunabileceği bir forum - üyeler AFP'ye Rus casuslarının izliyor olabileceğinden korktukları için etkileşimlerini sınırladıklarını söylese de.

Gönüllü olacaklardan biri olan Guilherme -- adı güvenlik nedeniyle değiştirildi -- cepheye gitmeyi hayata yeni bir başlangıç ​​yapmanın bir yolu olarak gördüğünü söyledi.

Daha önce Brezilya ordusunda ve Fransız Yabancı Lejyonu'nda görev yapan 29 yaşındaki oyuncu, daha sonra Rio de Janeiro'da özel güvenlik görevlisi olarak çalıştı, ancak şu anda işsiz.

"Brezilya'da işler burada zor" dedi.

"Ukrayna'ya yardım etmek bir fırsat... Bu dünyada başkalarına yardım etmek için neler yapabileceğimizi düşünmeli ve dünyanın sonu geldiği için sadece 'Bu benim savaşım değil' dememeliyiz."

Açık kollar

Ukrayna'nın Sao Paulo'daki konsolosu Jorge Rybka, gönüllülerin Ukrayna hükümetinden "herhangi bir yardım almadığını" söyledi.

Bu arada Brezilya dışişleri bakanlığı, güvenlik durumu nedeniyle insanları Ukrayna'ya seyahat etmekten "kesinlikle vazgeçirdiğini" söyledi.

Bu, Ukrayna ordusunun yanında devriye ve sivil kurtarma operasyonları yürüttüğü Kiev'in banliyölerinde halihazırda yerde bulunan Brezilyalı kıdemli asker Leandro Galvao'yu durdurmadı.

AFP'ye verdiği demeçte, 49 yaşındaki Galvao, yaşadığı Estonya'dan "demokrasiyi savunmak" için geldi.

İki çocuğu olan Sao Paulo yerlisi, "Ukrayna ordusuna katıldığımdan beri bu ulusun bir parçasıyım ve onu sonuna kadar savunacağım" dedi.

Yabancı savaşçılar, "burada kollarını açarak, mutluluk ve teşekkürle karşılanıyorlar" dedi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet