BM: Rekor 9,3 milyon Suriyeli çocuğun yardıma ihtiyacı var

Birleşmiş Milletler 8 Mayıs Pazar günü yaptığı açıklamada, on yıldan uzun bir süre önce patlak veren yıkıcı bir iç savaştan bu yana her zamankinden daha fazla Suriyeli çocuğun muhtaç durumda olduğunu, ancak onlar için sağlanan fonların azalmakta olduğu konusunda uyardı.

10 Mayıs 2022 11:00 Gündem
BM: Rekor 9,3 milyon Suriyeli çocuğun yardıma ihtiyacı var

BM çocuk ajansı yaptığı açıklamada, "Suriye'nin çocukları çok uzun süredir acı çekiyor ve artık acı çekmemeli" dedi.

Unicef ​​sözcüsü Juliette Touma Agence France-Presse'e verdiği demeçte, toplam 9,3 milyon Suriyeli çocuğun hem ülke içinde hem de kaçtıkları daha geniş bölgede yardıma ihtiyacı olduğunu söyledi.

Ajans açıklamasında, "Suriye'de 6,5 milyondan fazla çocuğun yardıma ihtiyacı var, bu 11 yıldan fazla bir süre önce krizin başlangıcından bu yana kaydedilen en yüksek sayı" dedi.

Touma, komşu ülkelerde 2,8 milyon Suriyeli mülteci çocuğun yardıma bağımlı olduğunu söyledi.

Suriye'deki savaşın, 2011'de hükümet karşıtı protestoların acımasızca bastırılmasıyla başladığından bu yana yaklaşık yarım milyon insanı öldürdüğü ve milyonlarca insanı yerinden ettiği tahmin ediliyor.

Militan gruplar ve bölgesel ve uluslararası güçler de dahil olmak üzere çok sayıda aktörü kendine çeken yıkıcı ve karmaşık bir çatışmaya dönüştü.

Unicef'in Orta Doğu şefi Adele Khodr, "Hem Suriye içinde hem de komşu ülkelerde çocukların ihtiyaçları artıyor" dedi.

"Birçok aile geçimini sağlamak için mücadele ediyor. Gıda dahil temel ihtiyaç maddelerinin fiyatları, kısmen Ukrayna'daki krizin bir sonucu olarak fırlıyor."

Çocuklar en savunmasız olanlar arasında ve BM, etkinin yükünü üstlendikleri konusunda uyardı.

Unicef, ajansın yardım sağlamak için ciddi bir nakit sıkıntısıyla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Bayan Khodr, "İnsani yardım operasyonları için fon bu arada hızla azalıyor" dedi. "Unicef, bu yıl için finansman ihtiyacının yarısından azını aldı."

Unicef, "yaklaşık bir milyon çocuk için tek can simidi"ni desteklemek için kuzeybatı Suriye'de - ülkenin son büyük isyancı yerleşim bölgesi - "sınır ötesi operasyonları" finanse etmek için 20 milyon ABD Doları (28 milyon ABD Doları) çağrısında bulundu.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet