Biden, Ukrayna'ya tazminat ödemek için el konulan Rus oligark varlıklarının kullanılmasını önerdi

Beyaz Saray 28 Nisan Perşembe günü, Rus oligarklarından ele geçirilen varlıkların, Moskova'nın ülkeyi işgalinden kaynaklanan zararı Ukrayna'ya tazmin etmek için kullanılmasını önerdi.

29 Nisan 2022 10:00 Gündem
Biden, Ukrayna'ya tazminat ödemek için el konulan Rus oligark varlıklarının kullanılmasını önerdi

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, bunun "Rus saldırganlığının zararlarını gidermek için kaybedilen kleptokrat mülkün gelirlerinin Ukrayna'ya devredilmesini" sağlayacağı belirtildi.

Tazminat fikri, hükümeti devirmek ve toprakları ele geçirmek amacıyla komşusunu işgal etmesinden iki ay sonra, Kremlin'e ekonomik cezayı artıran yeni önerilen kuralların bir parçası.

Başkan Joe Biden, Perşembe günü daha sonra Kongre'nin Ukrayna ordusu için finansmanını artırma talebiyle birlikte önerilen yasayı açıklayacaktı.

Rusya'nın işgali 24 Şubat'ta başladığından bu yana Washington şimdiden Ukrayna'ya 3 milyar ABD Doları (4 milyar ABD Doları) değerinden fazla silah sağladı. Şimdi Beyaz Saray Ekim ayına kadar yetecek bir fon arıyor.

Çoğunlukla savunma amaçlı piyade silahlarıyla temkinli bir şekilde başlayan, ancak şimdi ağır topçu ve tank öldürücü insansız hava araçlarını içeren askeri yığınağa paralel olarak Washington, Rusya'yı izole etmek ve ülkenin seçkinlerini baskı altına almak için tasarlanmış bir Batı yaptırım saldırısına öncülük ediyor.

Beyaz Saray, bugüne kadar Avrupa Birliği müttefiklerinin, yatlar, sanat eserleri, gayrimenkuller ve helikopterler de dahil olmak üzere oligarklara ait yaklaşık 7 milyar ABD Doları tutarındaki lüks mallar da dahil olmak üzere Rus varlıklarını 30 milyar ABD Dolarından fazla dondurduklarını söyledi.

ABD, "1 milyar ABD dolarının üzerinde değere sahip gemilere ve uçaklara yaptırım uyguladı ve bloke etti, ayrıca ABD hesaplarındaki Rus seçkinlerine ait yüz milyonlarca dolarlık varlıkları dondurdu".

Bu ay İspanya, ABD'nin Devlet Başkanı Vladimir Putin'in müttefiki Rus milyarder Viktor Vekselberg'e ait 90 milyon ABD doları tutarındaki bir süperyata el koyma talebi üzerine harekete geçti.

Biden'ın önerdiği yasama paketi, varlıkları taşıma ve gizleme konusunda yıllarca pratiğe sahip olan oligarklar üzerindeki yasal baskıyı da sıkılaştıracak.

Bir teklif, yaptırımlardan kaçınmak için kullanılan mülklere el konulmasına izin vermektir. Bir diğeri, ABD savcılarının kullandığı cephaneliği genişleterek, kara para aklama soruşturmalarını yürütmelerine izin verilen süreyi beş yıldan 10 yıla çıkarmak ve organize suçla mücadelede kullanılan şantaj karşıtı yasaları yaptırımlardan kaçınmaya uygulamak.

Beyaz Saray basın ofisi, Biden'ın sabah 10.45'te (Singapur saati ile 10.45'te) "Ukraynalıların ülkelerini ve Rusya'nın acımasız savaşına karşı özgürlüklerini savunmalarına destek hakkında açıklamalarda bulunacağını" söyledi.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet