ABD'li Eski Polisler George Floyd'un Medeni Haklarını İhlal Etmekten Suçlu Bulundu

Üç eski Minneapolis polis memuru Perşembe günü, Mayıs 2020'de öldürülmesi ülke çapında protestolara yol açan siyah adam George Floyd'un medeni haklarını ihlal etmekten suçlu bulundu.

26 Şubat 2022 11:00 Gündem
ABD'li Eski Polisler George Floyd'un Medeni Haklarını İhlal Etmekten Suçlu Bulundu

36 yaşındaki Tou Thao, 28 yaşındaki J. Alexander Kueng ve 38 yaşındaki Thomas Lane, Minneapolis'in kardeş şehri Saint Paul'de bir ay süren federal duruşmanın ardından Floyd'un tıbbi ihtiyaçlarına "kasıtlı kayıtsızlık" göstermekten suçlu bulundular.

Thao ve Kueng, dördüncü bir subay olan Derek Chauvin, Floyd'a karşı "makul olmayan güç" kullandığında müdahale etmemekten de suçlu bulundu.

Tutuklamanın videosu iki kez Floyd'un kendi tarafına yuvarlanmasını önerdiğini gösterdiğinden, Lane ikinci kez müdahale etmeme suçlamasıyla suçlanmadı.

Davadaki temel soru, bir memurun başka birinin görevi kötüye kullanmasına müdahale etme görevinin olup olmadığıydı. Bu, polis memurlarının bir meslektaş tarafından aşırı güç kullanımından cezai olarak sorumlu olduğu nadir bir örnektir.

Olay yerindeki kıdemli memur olan beyaz bir subay olan Chauvin, kelepçeli Floyd'un boynuna yaklaşık on dakika diz çöktü, ta ki bayılıp ölene kadar. Geçen yıl cinayetten hüküm giymiş, 22 yıl hapis yatmaktadır.

Federal savcılar, St. Paul'deki ABD Bölge Mahkemesinde, adamların eğitimlerinden ve "temel insan terbiyesinden", sanıkların eski dizlerinin altına düşmeden önce Floyd'a hayatı için yalvarırken yardım etme görevleri olduğunu bildiklerini savundular. meslektaşım, Derek Chauvin.

Bir seyirci tarafından viral bir videoda kaydedilen Floyd'un ölümü, Amerika Birleşik Devletleri'nde ve dünyanın dört bir yanında ırksal adaletsizliğe ve polis vahşetine karşı protestolara yol açtı.

Floyd'un yeğeni Brandon Williams, karar verildikten sonra bunu gazetecilere "küçük bir zafer" olarak nitelendirdi.

Williams, "Çoğu zaman, bilirsiniz, memurlar Siyah ve kahverengi erkekleri ve kadınları öldürür ve çok az sonuç alırız veya hiç sonuç almazız" dedi. "Çoğu zaman, mahkumiyeti bırakın, suçlama bile almıyoruz."

Tamamen beyazlardan oluşan jüride sekiz kadın ve dört erkek, üç eski subayı suçlu bulmadan önce iki gün boyunca 13 saat boyunca tartıştı.

Azami ceza müebbet hapis ama üçünün bu kadar ağır bir ceza alması beklenmiyor.

ABD Başsavcısı Merrick Garland, yüksek profilli davadaki karara yanıt olarak "George Floyd bugün yaşıyor olmalı" dedi.

Garland, "Bugünkü karar, iki polis memurunun başka bir polis memurunun George Floyd'u öldürmesini engellemek için müdahale etmeyerek Anayasa'yı ihlal ettiğini ve üç polis memurunun Bay Floyd'un ölümünü önlemek için zamanında yardım sağlamayarak Anayasa'yı ihlal ettiğini kabul ediyor," dedi. Bir deyim.

"Adalet Bakanlığı, eylemleri veya eylemsizlikleri, vatandaşlarımızın medeni haklarını korumak için anayasal görevlerini ihlal eden kolluk kuvvetleri için hesap sormaya devam edecektir."

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet