ABD, Johnson & Johnson'ın Covid-19 aşısının kan pıhtısı riskleri üzerindeki kullanımını sınırlandırıyor

ABD sağlık düzenleyicisi 5 Mayıs Perşembe günü, Johnson & Johnson'ın Kovid-19 aşısının kullanımını nadir görülen kan pıhtılaşma sendromu riski nedeniyle yetişkinler için sınırladığını söyledi. rakipler tarafından gölgede bırakıldı.

07 Mayıs 2022 11:00 Gündem
ABD, Johnson & Johnson'ın Covid-19 aşısının kan pıhtısı riskleri üzerindeki kullanımını sınırlandırıyor

Gıda ve İlaç İdaresi, Şubat 2021'de yetişkinler için ABD izni alan J&J aşısının, yetkili veya onaylanmış Covid-19 aşılarının erişilebilir olmadığı veya bir kişinin diğer iki aşıyı kullanmaya daha az istekli olduğu durumlarda uygulanabileceğini söyledi. .

J&J, Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılan üç aşıdan biridir. Diğer ikisi Moderna ve Pfizer'den.

Aşı üreticisi, nadir fakat potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durum olan trombositopeni sendromu (TTS) ile tromboz riski hakkında uyarmak için ABD Covid-19 aşı bilgi formunu güncellediğini söyledi.

J&J aşısının kullanımı, yüksek gelirli ülkelerde zayıftı, nadir, potansiyel olarak ölümcül kan pıhtıları, bir sözleşmeli üretici tarafından bileşenlerin yanlışlıkla karıştırılması dahil üretim sorunları ve etkinlikle ilgili endişeler raporlarından zarar gördü.

İlaç üreticisi geçen ay, arz bolluğuna atıfta bulunarak Covid-19 aşı satışları tahminini iptal etmişti.

Düşük düzeyde trombositlerin eşlik ettiği kan pıhtılarını içeren TTS vakaları daha önce J&J aşısının alıcılarında rapor edilmişti.

Ocak ayında FDA, Avrupa Birliği uyuşturucu düzenleyicisinin benzer bir eylemde bulunmasından aylar sonra, J&J aşısının bilgi formunu immün trombositopeni riskini içerecek şekilde değiştirdi.

Perşembe günü FDA, TTS riskinin, bildirilen vakaların soruşturmasını yürüttükten sonra tek doz atış kullanımını sınırlamayı garanti ettiğini söyledi.

Aralık ayında ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, nadir görülen kan pıhtılaşması vakaları nedeniyle Amerikalıların J&J aşısı yerine Pfizer ve Moderna'dan mRNA çekimleri almayı tercih etmelerini tavsiye etmişti.

CDC'ye göre, Moderna aşısını alan 217,5 milyon ve Pfizer aşısı olan 340,6 milyon kişiye kıyasla yaklaşık 18,7 milyon Amerikalı bir J&J Covid-19 aşısı aldı.

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet