15’inci Dr. Aysun-Ahmet Küçükel Tıp Ödülleri sahiplerini buldu

GÜVEN Sağlık Grubu tarafından tıp alanında bilimsel çalışmalara destek vermek amacıyla düzenlenen Dr. Aysun-Ahmet Küçükel Ödülleri" 15'inci yılında...

25 Mayıs 2023 11:21 Yaşam
15’inci Dr. Aysun-Ahmet Küçükel Tıp Ödülleri sahiplerini buldu

ANKARA, (DHA)-GÜVEN Sağlık Grubu tarafından tıp alanında bilimsel çalışmalara destek vermek amacıyla düzenlenen Dr. Aysun-Ahmet Küçükel Ödülleri" 15'inci yılında da sahiplerini buldu. Ödül töreninde Cumhuriyetin 100'üncü yılına özel, Türk Fizik Mühendisi Dr. Canan Dağdeviren "Cumhuriyet'in 100'üncü Yılı Bilim İnsanı Ödülü'ne layık görüldü.

Ankara'da Güven Sağlık Grubu, 2008 yılından beri Türk hekimlerini yüksek nitelikli bilimsel araştırmalara teşvik etmek ve çalışmalarını desteklemek amacıyla düzenlenen "Dr. Aysun-Ahmet Küçükel Tıp Ödülleri" 15'inci yılında da sahiplerini buldu. 15'inci Dr. Aysun ve Dr. Ahmet Küçükel Tıp Ödülleri bu yıl, "Güven Sağlık Grubu Cumhuriyet'in 100'üncü Yılı Bilim İnsanı Ödülü', "Güven Sağlık Grubu Onur Ödülü', "En İyi Bilimsel Araştırma Ödülü', "Genç Araştırmacı Proje Destek Ödülü', "Sağlıkta Dijital Dönüşüm ve Yenilikçi Bakış Ödülü" olmak üzere 5 kategoride verildi.

Cumhuriyetin 100'üncü yılına özel "Güven Sağlık Grubu Cumhuriyetin 100. Yılı Bilim İnsanı Ödülü'nü Forbes Dergisi'nin "30 Yaşından Genç 30 Bilim İnsanı" listesine girmeyi de başaran Türk Fizik Mühendisi Dr. Canan Dağdeviren kazandı. Ödülü Dr. Canan Dağdeviren adına, annesi ve babası Münevver-Cavit Dağdeviren aldı. Türk Fizik Mühendisi Dr. Canan Dağdeviren törene zoom üzerinden canlı bağlantı gerçekleştirdi. Ayrıca, bu yıl "En İyi Bilimsel Araştırma Ödülü'nü Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Onkoloji Bölümünden Dr. Cengiz Karaçin, "CDK 4/6 İnhitör Tedavisi Altında Hastalık Progresyonu Gözlenen Hormon Reseptörü Pozitif İleri Evre Meme Kanseri Tanılı Hastalarda Sonraki Basamakta Kullanılan Tedavilerin Etkililiği Araştırması" ile kazandı.

TÖRENDE DEPREMDE HAYATINI KAYBEDEN HEKİMLER UNUTULMADI

Ödül töreninde, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybeden sağlık çalışanları da unutulmadı. "Güven Sağlık Grubu Onur Ödülü" depremde yaşamını yitiren 103 hekimin anısına ithafen ailelerine gönderildi.

GÜVEN SAĞLIK GRUBU'NDAN GENÇ ARAŞTIRMACILARA DESTEK

'Genç Araştırmacı Proje Destek Ödülü'nü almaya hak kazanan hekimler ise şu şekilde; "1'inci, "Teşhis Edilememiş Genetik Geçişli Nadir Hastalıkların Tüm Ekzom Dizi Analizi ile Araştırılması" ile Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Çocuk Metabolizma Bilim Dalından Dr. Merve Koç Yekedüz. 2'nci, "Konjenital Diyafragma Hernisinde Prognoz ve Risk Daha İyi Hesaplanabilir mi?" konulu araştırmasıyla Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Neonatoloji Bilim Dalından Dr. Yasemin Ezgi Köstekçi. 3'üncü, "Şizofreni Hastalarında Belirginlik Ağının Düzenlenmesinde Dopaminin Rolü ve Bunun Tedaviye Yanıt ile İlişkisi" konulu araştırmasıyla Başkent Üniversitesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalından Dr. Yasemin Hoşgören Alıcı."

'Sağlıkta Dijital Dönüşüm ve Yenilikçi Bakış Ödülü" de, "Küçük Damar Hastalığı Tanı, Takip ve Risk Faktörü Belirlenmesinde Retina Vasküler Yapılarının Dijital Görüntüleme ile İncelenmesi İçin Yöntem Geliştirme Projesi" ile Güven Hastanesi Göz Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü'nden Dr. Doğan Ceyhan almaya hak kazandı.

'AKADEMİK GELİŞİMİN VE PERFORMANSIN ÖNEMİNİ VURGULAMAK İSTİYORUZ'

Ankara Güven Hastanesi Bilim Kurulu Başkanı ve Endokrinoloji ve Metabolizma Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Cesur, ödül törenine ilişkin yaptığı konuşmada, "Hastanemizin kurucusu rahmet Dr. Aysun Küçükel ve Doç. Dr. Ahmet Küçükel akademik çalışmalara ve bilime çok önem veren iki değerli hekimdi. Rahmetli hocalarımızın anısına "Aysun ve Dr. Ahmet Küçükel Tıp Ödülleri" yapılmasını planladık. Bu ödül töreninin ilki 2008 yılında yapıldı. Bu yıl Cumhuriyetin 100'üncü yılında 15'incisini düzenliyoruz ve bunun haklı gururunu yaşıyoruz. Bu sene ilk kez "Güven Sağlık Grubu Cumhuriyet'in 100'üncü Yılı Bilim İnsanı Ödülü'nü de takdim edeceğiz. Bizim çok önem verdiğimiz bir ödül töreni. Biz özel bir hastane olmakla beraber bilimsel çalışmalara da çok destek veren bir kuruluşuz. Akademik gelişimin ve performansın önemini vurgulamak istiyoruz. Bu ödüllerin çıkış sebebi de odur" dedi.

FOTOĞRAFLI

Kaynak: DHA

0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
Habere Yorum Yap ( 0 )
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet